Make your own free website on Tripod.com

azemi-logo1.jpg

varrimi-azemit.jpg

Edhe pse e vranė, komunistėt nuk e lanė tė qetė. Deformuan drejtėsinė, mashtruan me provat, mbrojtėn haptaz, ditėn pėr diell vrasėsit dhe urdhėrdhėnėsit! Tė gjitha misteret e procesit famėkeq ku u gjykuan vetėm njė pjesė e vrasėsve, por as nuk u bė fjalė pėr organizatorėt dhe urdhėrdhėnėsit e vėrtetė. "Rivrasja e Azemit", ėshtė pjesa e parė e njė dossieri ende tė hapur, i cili do tė mbyllet vetėm atėherė kur nė Shqipėri tė largohen njė herė e pėrgjithmonė koumnistėt!
Prokuroria: Pistat e bėra publike tė vrasjes sė Azemit janė sajesa tė Fatos Klosit

 

SHIK-u kontrolloi manipulimin e hetimit tė  farsės "Hajdari"

 

Njė burim brenda gjykatės bėn tė ditur se dosja e farsės "Hajdari" qė ka mbėrritur para disa  ditėsh nė Gjykatėn e Faktit Tiranė, ėshtė njė dosje pa prova dhe fakte, tėrėsisht e manipuluar sipas interesave tė krerėve tė klikės nė pushtetKryetari i grupit tė Prokurorėve tė farsės “Hajdari”, Haxhi Giu, pėrmes njė deklarate pėr shtyp nė emėr tė grupit tė prokurorėve tė kėsaj ēėshtje, ka hedhur poshtė si tė pavėrteta disa thėnie qė i janė atribuar kėtij prokurori nė njė shkrim tė botuar disa ditė pas seancės sė parė tė kėtij gjyqi nė njė gazetė tė pėrditshme qė kontrollhet nga SHIK-u. Nė deklaratėn e firmosur nga prokurori Haxhi Giu thuhet se, grupi i prokurorėve tė farsės “Hajdari” pėrgėnjeshtron si tė pavėrtetė shkrimin me titull, "Pėr herė tė parė kreu i grupit Haxhi Giu zbardh tre motivet e krimit tė 12 shtatorit tė vitit 1998, dhe titull, "Prokuroria: ja pėrse e vranė Hajdarin", botuar nė Gazetėn Shqiptare tė sė dielės, datė 8 prill 2001. Ky shkrim nuk ėshtė i vėrtetė, thuhet ndėr tė tjera nė kėtė njoftim tė grupit tė prokurorėve tė kėsaj ēėshtje, dhe gazetari anonim nuk ka kontaktuar me kryetarin e grupit dhe me asnjė prokuror tjetėr pėr objektin e kėtij shkrimi. Pėr rrjedhojė ēdo thėnie e atribuar pjestarėve tė grupit tonė nuk ėshtė e vėrtetė. Njoftimi nė fjalė shton se grupi i farsės “Hajdari” si dhe deri tani i qėndron besnik vetėm deklaratave zyrtare tė dhėna nėpėrmjet zėdhėnėsit tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme.
Pėrmes kėtij njoftimi, kėto prokurorė shprehen se i bėjnė apel gjithė medias qė si deri mė tani tė jetė serioze nė lajmet dhe komentet qė i atribuohen pjestarėve tė grupit tė prokurorėve tė farsės “Hajdari”.
Pra me sa duket kėto prokurorė, megjithėse kanė pranuar tė dėrgojnė nė Gjykatė dosjen e kėsaj ēėshtje, pasi krerėt e kėtij dikasteri dhe SHISH kishin zhdukur tėrėsisht provat qė implikojnė nė vrasjen e deputetit Azem Hajdari, krerėt e pushtetit aktual, nuk mund tė pranojnė dot sajesat e SHIK-ut rreth motiveve tė vrasjes sė Azemit. Kjo pasi sė pari e dinė se kėto sajesa nuk mund t'i mbrojnė para gjykatės dhe opinionit publik, dhe sė dyti janė tė bindur se po t'i pranojnė kėto sajesa qė nuk provohen dot mund tė pėrballen nesėr me ligjin duke i akuzuar si bashkėpunėtorė dhe ndihmės nė vrasjen e deputetit Azem Hajdari. Mirėpo nga njėra anė janė prokurorėt tė cilėve u ėshtė vėnė nė tryezė njė dosje tėrėsisht e manipuluar dhe me prova tė zhdukura qėllimisht, dhe nga ana tjetėr janė ata qė urdhėruan kėtė krim politik tė cilėt pėr tė shfehur gjurmėt e krimit qė kanė kryer, duan qė tė sajojnė pista tė paqėna rreh kėsaj vrasje dhe t'ua servirin tė gatshme prokurorėve pėrmes shtypit duke tentuar t'i venė para faktit tė kryer. Por kjo logjikė kriminale nuk ka funksionuar, pėr shkak se pėr pistat e servirura nga SHIK nuk mund tė gjendet asnjė agjent sado i inkriminuar qė t'i mbrojė para gjykatės ēka pėrbėn normėn mė minimale ligjore pėr t'u pranuar si provė, thotė njė burim nga Gjykata e Tiranės. Kėshtu qė rruga e vetme pėr kėto prokurorė ėshtė pėrgėnjeshtrimi i kėtyre sajesave qė SHIK ua atribuon atyre. Qė mbi kėtė ēėshtje nuk ėshtė bėrė asnjė hetim serioz dhe se kjo dosje ėshtė tėrėsisht e manipuluar e ėshtė dėrguar nė gjykatė me urdhėr, u pa qė ditėn e parė tė gjyqit tė kėsaj ēėshtje. Nė akt-akuzėn e prokurorėve qė nuk ishte mė shumė se dy faqe nuk thuhej asgjė pėr motivet e kėtij krimi dhe pėr urdhėrdhėnėsit e kėsaj vrasje politike. Dhe kjo nuk ishte e rastėsishme.
Lidhur me kėtė njė burim brenda gjykatės bėn tė ditur se dosja e farsės “Hajdari” qė ka mbėrritur para disa ditėsh nė Gjykatėn e Faktit Tiranė ėshtė njė dosje tėrėsisht pa prova dhe fakte. Eshtė njė dosje tėrėsisht e manipuluar sipas interesave tė krerėve tė klikės nė pushtet, ndaj dhe gjyqtarėt e kėsaj gjykate i mbėrtheu njė frikė dhe tmerr i paparė lidhur me gjykimin e kėsaj ēėshtje.
Ky burim saktėson se edhe skica dhe raporti mbi kqyrjen e vendit tė ngjarjes qė gjendet nė kėtė dosje, mbi tė cilėn kėta prokurorė pretendojnė se po hetojnė, mban datėn e dy muajve mė vonė nga koha e ndodhjes sė kėtij krimi tė rėndė politik. Kėtė fakt e pohon vetė njėri prej kėtyre prokurorėve, duke deklaruar se natėn e krimit nuk u bė kqyrja e vendit tė ngjarjes. E vetmja "provė", thotė ky prokuror, qė u mor atė natė kanė qenė tre-katėr gėzhoja qė njė oficer i policisė mundi t'i fusė nė xhep. Vendi i ngjarjes, pra, nuk u ekspertua as atė natė dhe as nė ditėt e mėvonshme, duke lėnė jo rastėsisht tė paekspertuar kėtė vend pėr dy muaj me radhė. Nė kėtė dosje mungojnė shumė e shumė prova qė vėrtetojnė autorėsinė e krimit. Mungojnė jo rastėsisht edhe shumė emra tė politikanėve tė majtė qė kanė projektuar dhe urdhėruar kėtė krim, ashtu siē janė zhdukur provat dhe faktet qė lidhen me urdhėrat e dhėna atė natė pėr lejimin e kalimit tė eskortės kriminale nga Tirana drejt Veriut tė Shqipėrisė.
Dhe nga kėto kuptohet se ky ėshtė njė pakt i heshtur me krimin dhe kriminelėt qė nė rastin konkret kanė mbėshtetjen e Fatos Nanos, Skėnder Gjinushit, Fatos Klosit dhe Agim Tiranės, bėjnė tė ditur burime nga Gjykata e Tiranės. Nė qoftė se Nano dhe Klosi urdhėruan zhdukjen fizike tė autorėve dhe dėshmitarėve tė kėsaj vrasje politike, pa dijeninė e kėtyre prokurorėve qė janė vegla qorre, kėtyre tė fundit nuk u lejohet as profesionalisht dhe as moralisht qė tė heshtin lidhur me faktet e pakontestueshme qė kanė mbledhur gjatė kqyrjes sė dokumentave dhe pyetjes sė dėshmitarėve, fakte kėto qė dėshmojnė mbi kryerjen e krimit pikėrisht nga kėta persona qė janė vrarė mė pas nga segmentet e SHISH-it dhe policisė me urdhėr tė Fatos Nanos shton ky burim i Gjykatės.
Sipas fashikujve tė dosjes "Hajdari" qė tanimė ka mbėrritur nė gjykatė, pesė prokurorėt e farsės “Hajdari” nuk kanė zhvilluar asnjė hetim mbi pistėn e bashkėpunimit tė Fatos Nanos me vrasėsit e Azem Hajdarit, pasi njė gjė e tillė u ėshtė ndaluar rreptėsisht nga shefat e tyre.
Burime nga Gjykata e Faktit Tiranė qė kanė marrė dosjen nė dorė dhe po e studiojnė atė, deklarojnė se prokurorėt kanė patur frikė nga tė vėrtetat mbi vrasjen e Azem Hajdarit, ndaj dhe kanė shmangur zbulimin e shumė tė vėrtetave mbi kėtė vrasje politike. Mirėpo mospranimi nga kėta prokurorė i pistave tė vrasjes i servirur nga SHIK flet pėr atė qė kjo ēėshtje nuk do tė gjykohet ndonjėherė dhe se tani e vetmja rrugė pėr bllokimin e gjykimit tė kėsaj ēėshtje ka mbetur dorėheqja e imponuar e kėtij grupi prokurorėsh nga kjo ēėshtje.

Kthehu pas || Home || Faqja tjetėr

__________________________________________________________
Nga data 12 korrik 2004, ju jeni vizitoriGet free counter at Cgi2yoU.comi kėtij web-siti