Make your own free website on Tripod.com

azemi-logo1.jpg

varrimi-azemit.jpg

Edhe pse e vranė, komunistėt nuk e lanė tė qetė. Deformuan drejtėsinė, mashtruan me provat, mbrojtėn haptaz, ditėn pėr diell vrasėsit dhe urdhėrdhėnėsit! Tė gjitha misteret e procesit famėkeq ku u gjykuan vetėm njė pjesė e vrasėsve, por as nuk u bė fjalė pėr organizatorėt dhe urdhėrdhėnėsit e vėrtetė. "Rivrasja e Azemit", ėshtė pjesa e parė e njė dossieri ende tė hapur, i cili do tė mbyllet vetėm atėherė kur nė Shqipėri tė largohen njė herė e pėrgjithmonė koumnistėt!
Ja si u (keq)pėrdor babai i Haklajve nga krerėt e PS-sė, qė urdhėruan vrasjen e Azemit

 

Pse mungojnė dėshmitė e Muharrem Haklajt nė dosjen e farsės "Hajdari"

 

Nė dosjen e ēėshtjes "Hajdari" jo rastėsisht mungojnė dėshmitė e Muharrem Haklajt, i cili ėshtė i ati i dy tė akuzuarve kryesorė pėr vrasjen e Azem Hajdarit. Ai nė prononcimet publike qė ka bėrė nė shtyp, ka shprehur versionet e tij rreth kėsaj vrasje, duke akuzuar persona konkretė dhe duke shfajėsuar djemtė e tij. Madje Muharrem Haklajt disa herė radhazi i  janė hapur faqet e gazetės sė PS-sė, duke i vėnė deklarimet e tij si tituj tė mėdhenj nė faqen e parėSipas akt-akuzės sė ngritur nga Prokuroria, mbi deputetin e PD-sė, Azem Hajdari, kanė qėlluar natėn e 12 Shtatorit 1998 Jaho Salihi, Fatmir Haklaj dhe Halil Haklaj. Kėto fakte u bėnė publike nė mėnyrė zyrtare mė datė 3 Prill 2001, nė sallėn e gjyqit tė kėtij procesi, pėrmes kryetarit tė grupit tė prokurorėve qė kanė hetuar mbi dosjen "Hajdari"
Tani, dosja e kėsaj ēėshtje ka shkuar nė gjykatė dhe seanca e parė e kėtij gjyqi shpalosi akt-akuzėn pėr autorėt e krimit, duke anashkaluar qėllimisht motivet dhe urdhėruesit e kėtij krimi politik. Prokurori Haxhi Giu nė akt-akuzėn qė lexoi para gjyqtarėve, i kėrkoi trupit gjykues pushimin e ēėshtjes pėr ata persona, tė cilėt akuzohen si vrasės direkt tė deputetit Azem Hajdari, por qė nuk jetojnė mė pasi janė vrarė. Pra, Fatmir Haklaj dhe Halil Haklaj nuk do tė gjykohen nė kėtė proces. Kjo gjė parashikohet nga ligji. Por ajo ēka duhet tė kėrkonte prokurori, do tė ishte thirrja me cilėsinė e dėshmitarit e tė atit tė kėtyre dy tė akuzuarve, tė cilėt nuk jetojnė mė, thotė njėri prej avokatėve tė kėtij. Kjo, pasi Muharrem Haklaj, i ati i dy tė akuzuarve kryesorė pėr vrasjen e Azem Hajdarit nė prononcimet publike qė ka bėrė nė shtyp, ka shprehur versionet e tij rreth kėsaj vrasje duke akuzuar persona konkretė dhe duke shfajėsuar djemtė e tij. Madje Muharrem Haklaj disa herė radhazi ka hapur faqet e gazetės sė PS-sė, duke i vėnė deklarimet e tij si tituj tė mėdhenj nė faqen e parė. Por, pavarėsisht kėtyre deklarimeve tė Muharrem Haklajt nė gazetėn e PS, ai nuk ėshtė pyetur asnjėherė nga prokurorėt e kėsaj ēėshtje rreth atyre gjėrave qė ai di rreth kėsaj vrasje. Madje burime pranė gjykatės sė Faktit Tiranė bėjnė tė ditur se emri i Muharrem Haklajt nuk figuron as nė listėn e dėshmitarėve qė do tė pyeten nė gjykatė pėr kėtė ēėshtje. Kjo gjė flet mė sė miri pėr rolin dhe kontributin e gazetės sė PS-sė pėr fshehjen e gjurmėve tė krimit, krijimit tė versioneve e alibive krejt tė paqėna rreth kėsaj vrasje politike. Kėtė gjė e dėshmojnė shkrimet e gazetės "ZP" dhe intervistat pa autor qė i janė botuar nė kėtė gazetė Muharrem Haklajt. Mė datė 19 Prill 2001, pra vetėm njė vit para se Prokuroria tė dėrgonte nė gjykatė dosjen e ēėshtjes "Hajdari", gazeta "ZP" hapet me njė titull tė madh: "Kush vret nė PD? Po Azemi?, Berisha horror nė partinė e tij", shoqėruar nga njė mbititull sensacional, "Pas 584 ditėsh nga vrasja e Azem Hajdarit, dėshmi "bombė" e plakut tė Haklajve mbi vrasjen e deputetit demokrat". Dhe kėto sensacione pasohen nga njė nėntitull po kaq diversiv nė tė cilin thuhet: "Muharrem Haklaj: Tė akuzoj ty Sali Berisha, se ti e vrave Azem Hajdarin". Kėto gjėra janė botuar nė gazetėn e partisė nė pushtet me qėllimin e vetėm pėr tė fshehur gjurmėt e krimit politik. Kjo, pasi gazeta "ZP" edhe njė ditė mė pas po me titull tė madh reklamon si "prova" tė forta tė implikimit tė kryetarit tė PD-sė nė kėtė ēėshtje thėniet e babait tė dy djemve, tė cilėt janė akuzuar nga Prokuroria si vrasės direktė tė deputetit Azem Hajdari, duke shtuar se Muharrem Haklaj do tė pyetet nga prokurorėt e kėsaj ēėshtje mbi gjithēka di pėr kėtė vrasje. Mirėpo nuk dihet se me urdhėr tė kujt u bllokua pyetja si dėshmitar i Muharrem Haklajt. Kėtė gjė madje e deklaron vetė gazeta e PS-sė disa ditė mė vonė, kur thotė se plaku i Haklajve nuk vjen tė dėshmojė nė Prokurori. Pra, intervista me tė dhe deklarimet e tij vetėm sa u pėrdorėn nga kjo gazetė dhe disa organe tė tjera tė klanit qeveritar, pėr tė fshehur tė vėrtetėn rreth kėsaj vrasje dhe vetėm kaq.
Ndaj natyrshėm, pas gjithė kėsaj historie gjithkush pyet se kush dhe pse u penguan prokurorėt pėr tė thirrur Muharrem Haklajn si dėshmitar nė kėtė proces. Pse gazeta e PS-sė e pėrdori intervistėn e tij si "provė" pėr tė akuzuar persona qė nuk kanė asnjė lidhje me vrasjen? Kush i porositi dhe urdhėroi kėto botime dhe pse asnjė palė nė kėtė proces nuk kėrkoi thirrjen si dėshmitar tė Muharrem Haklajt? Pa u hetuar seriozisht dhe me paanėsi mbi kėto pista nuk mund tė flitet pėr njė hetim profesional e tė plotė tė kėsaj dosje. Burime pranė gjykatės bėjnė tė ditur se tani qė Muharrem Haklajt i janė vrarė tre djem, organet e hetimit dhe ato tė gjykimit kanė frikė nga dėshmitė e tij. Kjo, pasi e dinė se ai mund tė tregojė shumė tė vėrteta rreth zyrtarėve mė tė lartė tė qeverisjes aktuale qė i kanė urdhėruar djemtė e tij dhe personat e tjerė me grada nė policinė e Tropojės pėr tė kryer kėtė krim politik. Frika ndaj deklarimeve tė plakut tė Haklajve ėshtė dėshmia mė kokėfortė e asaj qė Prokuroria nuk ka tentuar nė asnjė rast zbardhjen e sė vėrtetės rreth vrasjes sė deputetit Azem Hajdari, por zhdukjen e provave tė kėsaj vrasje dhe fshehjen e dėshmive tė atyre personave, tė cilėt pasi janė (keq)pėrdorur nga urdhėruesit e kėtij krimi politik, tani tė zhgėnjyer mund tė deklarojnė nė sallėn e gjyqit emra pushtetarėsh tė lartė si urdhėrdhėnės direkt tė vrasjes sė deputetit Azem Hajdari. Gjithėsesi, pėrgjegjėsi penale pėr fshehjen me dashje tė kėtij krimi dhe mbrojtje publike tė autorėve tė krimit duhet tė mbajnė tė gjithė ata qė porositėn, urdhėruan dhe botuan shkrime, qė kishin si qėllim fshehjen e sė vėrtetės rreth vrasjes sė kryer mė 12 Shtator 1998 para selisė sė PD-sė.

__________________________________________________________
Nga data 12 korrik 2004, ju jeni vizitoriGet free counter at Cgi2yoU.comi kėtij web-siti