Make your own free website on Tripod.com

azemi-logo1.jpg

varrimi-azemit.jpg

Edhe pse e vranė, komunistėt nuk e lanė tė qetė. Deformuan drejtėsinė, mashtruan me provat, mbrojtėn haptaz, ditėn pėr diell vrasėsit dhe urdhėrdhėnėsit! Tė gjitha misteret e procesit famėkeq ku u gjykuan vetėm njė pjesė e vrasėsve, por as nuk u bė fjalė pėr organizatorėt dhe urdhėrdhėnėsit e vėrtetė. "Rivrasja e Azemit", ėshtė pjesa e parė e njė dossieri ende tė hapur, i cili do tė mbyllet vetėm atėherė kur nė Shqipėri tė largohen njė herė e pėrgjithmonė koumnistėt!
Ēfarė (nuk) dėshmuan vėllezėrit Haxhia para prokurorėve

Ja si i mbrojti PS-ja vrasėsit e Azemit

Letrat dhe dėshmitė e vėllezėrve Haxhia janė pėrdorur nga shtypi i klanit qeveritar dhe ai i PS-sė, (pra gazeta ZP) si "prova" tė forta pėr tė akuzuar kryetarin e PD-sė, Sali Berisha, si tė implikuar nė kėtė ēėshtje, ndėrkohė qė organi i prokurorisė kishte prova tė plota pėr tė kundėrtėnIsmet dhe Isamedin Haxhia, qė janė dy prej tė akuzuarve nga Prokuroria si bashkėpunėtorė nė vrasjen e deputetit Azem Hajdari, janė marrė nė mbrojtje pėr mė shumė se dy vjet pas kryerjes sė kėtij krimi nga strukturat mė tė larta tė PS dhe gazeta e kėsaj partie. Madje letrat dhe dėshmitė e vėllezėrve Haxhia, janė pėrdorur nga shtypi i klanit qeveritar dhe ai i PS-sė, (pra gazeta ZP) si "prova" tė forta pėr tė akuzuar kryetarin e PD-sė Sali Berisha si tė implikuar nė kėtė ēėshtje, ndėrkohė qė organi i prokurorisė kishte prova tė plota pėr tė kundėrtėn. Krerėt e prokurorisė pasi shitėn tek vrasėsit e Azemit provat dhe dėshmitė qė u kishte vėnė nė dispozicion PD dhe kryetari Berisha (pėrmes Ambasadės sė SHBA) nisėn aksionin pėr eleminimin e disa prej vrasėsve duke (keq)pėrdorur disa prej bashkėpunėtorėve nė kėtė vrasje. Pas botimit nė revistėn "Klan" tė dėshmive dhe fakteve tė servirura nga PD mbi vrasjen e deputetit Azem Hajdari, sipas njė burimi brenda grupit tė prokurorėve, vėllezėrit Haxhia janė thirrur nga kryetari i SHIK, Fatos Klosi, dhe ai i PS-sė, Fatos Nano, dhe u ėshtė servirur njė letėr e gatshme qė duhej ta botonin nė shtyp pėr tė mbrojtur veten duke akuzuar PD-nė dhe Sali Berishėn pėr kėtė vrasje.
Mirėpo tani qė ka kaluar mėse njė vit e gjysėm nga kjo histori dhe ka nisur procesi farsė i gjykimit tė vrasėsve tė Azem Hajdarit e vėllezėrit Ismet dhe Isamedin Haxhia gjenden nė bangėn e tė akuzuarve para gjykatės si bashkėpunėtorė nė vrasjen e liderit tė Dhjetorit 1990, ata ndjehen tė (keq) pėrdorur, tė shitur dhe natyrshėm revoltohen nė sallėn e gjyqit, shton ky burim.

- Kush dhe pse ua hapėn dyert e shtypit vėllezėrve Haxhia

Sipas akt-akuzės sė ngritur nga Prokuroria, tė lexuar nga kryetari i grupit tė prokurorėve tė kėsaj ēėshtje, Haxhi Giu, mė 3 prill 2001 para Gjykatės sė Faktit Tiranė, vėllezėrit Haxhia janė cilėsuar bashkėpunėtorė nė vrasjen e Azem Hajdarit. Madje dy prej tyre Ismeti dhe Isamedini janė vėnė nėn pranga nėn kėtė akuzė tė rėndė qė me 15 janar tė kėtij viti. Mirėpo, tė dy kėto tė arrestuar kanė reaguar shumė ashpėr ditėn e parė tė gjyqit sapo nė sallė janė shfaqur prokurorėt e kėsaj ēėshtje. Ismeti dhe Isamedini janė ngritur nė kėmbė dhe me tė bėrtitura me zė tė lartė duke drejtuar gishtin mbi prokurorėt, kanė deklaruar se "ju me Agim Tiranėn i keni liruar vrasėsit e Azemit dhe mė pas i keni vrarė. Ne na keni pėrdorur si kokė turku. Ju do tė pėrgjigjeni pėr kėtė" etj.
Po krejt ndryshe nga akt-akuza e lexuar nga prokurori Haxhi Giu, shkruan gazeta e PS-sė pėr kėtė ēėshtje. Nė faqen e parė tė ZP-sė mė datė 16 dhjetor 1999 shkruhet me shkronja tė mėdha "3 orė rresht dėshmi dhe akuzė e dy vėllezėrve Haxhiaj para prokurorėve" shoqėruar me njė nėntitull spekulativ, "Ismet dhe Isamedin Haxhiaj: Ja ē'dimė ne pėr vrasjen e Hajdarit dhe Berishėn".
Nė faqet e kėsaj gazete ribotohen pothuajse tė plota "faktet" e servirura nė letrat e botuara nė shtyp nga tė dy vėllezėrit Haxhia. Mbėshtetja qė mediat e klanit qeveritar dhe kjo gazetė u japin kėtyre dy vėllezėrve nuk pėrfundon me kaq. Me 12 shkurt 2000 gazeta e PS shkruan sėrish nė faqen e parė tė saj "Berisha nėn akuzė. Gjykata gati procesi" duke i vėnė si nėntitull, "Kryetari i PD-sė do tė pėrballet me akuzėn e shpifjes mbi vėllezėrit Haxhia lidhur me vrasjen e Azem Hajdarit". Nė kėtė shkrim thuhet se nė Gjykatėn e Tiranės ėshtė hapur ēėshtja penale nė ngarkim tė Sali Berishės, i cili do tė duhet tė pėrgjigjet pėr akuzėn e shpifjes. Nė kėtė shkrim tė "ZP"-sė thuhet se Berisha ėshtė paditur nė gjykatė nga Ismet dhe Isamedin Haxhia pėr shpifje ndaj tyre lidhur me ēėshtjen e vrasjes sė deputetit tė PD-sė Azem Hajdari. Tani, pas mė se njė viti nga kėto deklarata e publikime tė bujshme dosja e ēėshtjes "Hajdari ka shkuar nė gjykatė. Nė bangėn e tė pandehurit janė ulur tė akuzuar si bashkėpunėtorė nė vrasjen e Azem Hajdarit tė dy vėllezėrit Haxhia tė cilėt me ndihmėn e pakursyer tė PS dhe policisė sekrete u rreken tė krijojnė alibi tė ndryshme pėr tė fshehur kėtė krim politik, deklarojnė burime pranė gjykatės pėr kėtė ēėshtje. Gjithėsesi nuk dihet nė se kėto dy tė arrestuar, dhe ish-shefi i Komisariatit tė Policisė Tropojė, Fatmir Meta, si tė vetmit njerėz nėn pranga pėr kėtė vrasje, do tė kenė kurajon tė tregojnė me gisht urdhėruesit dhe ekzekutorėt e vėrtetė tė kėtij krimi politik, apo do tė pranojnė tė deklarojnė versionin e servirur nga prokurorėt dhe eprorėt e tjerė pėr kėtė vrasje. (Kuptohet kjo kundrejt ndonjė falje apo zbutje dėnimi pėr ato ēka kėto tė arrestuar kanė bėrė.

- Ja pse nuk do tė thirren si dėshmitarė ato qė urdhėruan botimin e fakteve tė dosjes "Hajdari"

Njė burim nga grupi i prokurorėve tė kėsaj ēėshtje bėn tė ditur se nė kėtė proces nuk do tė thirren pėr t'u pyetur asnjė prej drejtuesve tė shtypit dhe mediave qė kanė botuar provat dhe faktet e dosjes "Hajdari" dhe ata qė kanė marrė haptazi nė mbrojtje vėllezėrit Haxhia, qė sot janė tė ulur nė bangėn e tė pandehurve nėn akuzėn e pjesėmarrjes nė vrasjen e deputetit Azem Hajdari. E kjo pėrbėn njė provė tjetėr tė fshehjes sė tė vėrtetės rreth kėsaj vrasje. Ose e thėnė ndryshe ky proces ėshtė katandisur nė njė gjėndje tė tillė sa mund tė thuhet me plot gojėn se nuk ėshtė procesi i zbardhjes sė vrasjes sė deputetit Azem Hajdari, por procesi i fshehjes sė detyruar tė urdhėruesve dhe ekzekutorėve tė vėrtetė tė kėsaj vrasje politike qė ėshtė quajtur si vrasja e shekullit.


__________________________________________________________
Nga data 12 korrik 2004, ju jeni vizitoriGet free counter at Cgi2yoU.comi kėtij web-siti